fbpx

Blog

Jak napsat diskuzi: Návod o šesti bodech

jak napsat diskuzi
Akademické psaní

Jak napsat diskuzi: Návod o šesti bodech

U diskuze si můžete být jistí, že oponent –⁠ obecně pak každý, kdo bude posuzovat Vaši práci –⁠ bude této relativně krátké kapitole věnovat mimořádnou pozornost. Úroveň diskuze je nezanedbatelným faktorem, který ovlivní to, jak vstřícné nebo nevstřícné bude hodnocení Vaší práce v posudcích. Co všechno by měla dobrá diskuze obsahovat?

Než si blíže vysvětlíme, jak napsat diskuzi, je třeba říci, že některé školy nepředepisují diskuzi jako samostatnou kapitolu. Týká se to zejména bakalářských prací. Pokud kapitolu s názvem „Diskuze“ předepsanou nemáte, nutně to neznamená, že Vaše práce nemá zahrnovat obsah, jemuž je taková kapitola běžně určena. Někdy se vyžaduje, aby tento obsah byl součástí kapitoly s výsledky výzkumu, popř. součástí závěru. Psaní diskuze se potom samozřejmě nevyhnete, pouze nepůjde o samostatnou kapitolu.

Funkcí diskuze je interpretovat výsledky výzkumu. Zlatým pravidlem je, že všechny výsledky, ke kterým se v diskuzi vyjadřujete, musí být odprezentovány již dříve v kapitole k tomu určené. Nesmí se stát, že část z nich uvedete poprvé až v diskuzi. Při interpretaci vztáhnete výsledky k výzkumnému cíli. Ten je ze své podstaty cílem něco zjistit a Vaším úkolem je vysvětlit v diskuzi, co jste zjistili. Nuže, jak napsat diskuzi? Na to si odpovíme uvedením šesti na sebe navazujících tematických bloků.

(1) Cíle výzkumu, otázky, hypotézy

V úvodu diskuze připomenete čtenáři Váš výzkumný cíl či výzkumné cíle, pokud jich máte více. Jestliže provádíte kvalitativní výzkum, připomenete rovněž výzkumné otázky; jestliže provádíte kvantitativní výzkum, připomenete výzkumné hypotézy. Stačit by Vám na to měl jeden až dva odstavce.

Výzkumné cíle a výzkumné otázky/hypotézy formulujte přesně tak, jak jste je formulovali dříve v práci. Parafrázováním byste se zbytečně vystavili riziku, že se vzdálíte významu původních formulací.

(2) Shrnutí výsledků

Následuje část, v níž shrnete nejdůležitější výsledky výzkumu. To jsou ty výsledky, které se bezprostředně váží k naplnění výzkumného cíle. Dejte si pozor, abyste neuváděli příliš nepodstatné nebo dílčí výsledky. Pokud čtenář má o takové informace zájem, může si je vyhledat ve výsledkové části práce, která diskuzi předchází. Shrnutí nejdůležitějších výsledků by mělo být co nejstručnější.

(3) Interpretace výsledků

Dostáváte se k interpretaci výsledků. Vysvětlete, jakým způsobem přispívají k naplnění výzkumného cíle. Jestliže jste např. chtěli zjistit, jak nahlíží na moudré jednání v pedagogické praxi zkušení učitelé základních škol, vysvětlete, co jste díky svým výsledkům zjistili. Jestliže jste ověřovali hypotézu, která se nepotvrdila, zamyslete se nad tím, proč se nepotvrdila. 

Své výsledky srovnejte s výsledky jiných výzkumníků. Určitě zdůrazněte ta zjištění, která jsou překvapivá a vymykají se v kontextu toho, co víte na základě studia odborné literatury. Taková zjištění bývají tím nejzajímavějším. V širší rovině můžete vysvětlit, čím Váš výzkum přispívá k dosavadnímu poznání v oboru.

Vysvětlit byste měli především to, zda se Vaše výsledky shodují s výsledky jiných výzkumů na totéž téma. Pokud se Vaše výsledky liší, vysvětlete, čím to může být.

Všímejte si, čím se Váš výzkum liší od toho, s nímž ho porovnáváte. Možná lze odlišnosti ve výsledcích vysvětlit specifičností Vašich respondentů. Zkoumáte-li např. postoje členů určité generace na pracovním trhu, je celkem očekávatelné, že Vaše výsledky se budou v jistých ohledech rozcházet s těmi, k nimž došel kolega-výzkumník v Brazílii. Váš výzkumný soubor tvoří čeští respondenti, a jakkoli v obou výzkumech šlo o jedince z téže generace, do výsledků se mohly promítnout kulturní a jiná specifika odlišující Brazilce od Čechů.

Své výsledky můžete srovnávat jak s výsledky studií z odborných časopisů nebo sborníků, tak i s výsledky výzkumů jiných studentů. Ze studentských prací vyberte ty nejsolidnější a nejaktuálnější.⁠

(4) Limity výzkumu

Následuje část, v níž objasníte limity provedeného výzkumu. Např. kvalitativní výzkum Vám nedovoluje zobecňovat. Kvantitativní výzkum sice zobecňovat dovoluje, ale musíte mít reprezentativní vzorek. Je Váš vzorek reprezentativní, anebo má své mouchy, které je na místě zmínit?

Nebo jiný příklad. Řekněme, že jste zkoumali nějaký jev provedením série rozhovorů s určitou skupinou aktérů. Sociální jevy jsou ale složité a zpravidla se na nich podílí více skupin různých aktérů. U komunálních voleb máme volené politiky, voliče, členy komise atd. Pro důslednější prozkoumání takového jevu by bylo vhodné vzít do úvahy perspektivy vícero skupin aktérů a ty srovnávat. Na to samozřejmě není v závěrečné práci příliš prostoru. Pokud jste zkoumali pouze perspektivu jedné ze zúčastněných skupin, je to v pořádku. V diskuzi se o tom zmíníte, neboť jde o určitý aspekt, který limituje výpovědní hodnotu Vašeho výzkumu.

Reflektovat takto explicitně limity provedeného výzkumu v žádném případě neznamená vlastní výzkum jakkoli snižovat. Vaše povědomí o limitech provedeného výzkumu dává jasně najevo, že víte, co děláte, a u obhajoby Vám to pomůže.

(5) Doporučení

Dalším krokem je formulace doporučení, která jsou dvojího druhu. Nejprve jsou to doporučení pro praxi. Pokud píšete práci např. v oboru speciální pedagogiky, je běžné, že z výsledků Vašeho výzkumu vyvodíte určitá doporučení pro samotnou pedagogickou praxi. V této části diskuze chcete propojit Váš výzkum s realitou, chcete vysvětlit, jakým způsobem lze Vaše zjištění uplatnit na reálné problémy z praxe.

Dále je vhodné formulovat doporučení pro navazující výzkum. Čím by šlo na Váš výzkum užitečně navázat? Možná by šlo použít tu samou metodu, ale na jiný výzkumný soubor. Nebo pokud jste pracovali s kvantitativním výzkumným designem  řekněme, že jste provedli dotazníkové šetření – můžete navrhnout doplnění o kvalitativní zkoumání. Určitě tuto část neodbijte prostým tvrzením, že je potřeba dalšího výzkumu. Buďte konkrétní.

Jelikož některé školy vyžadují, aby doporučení pro navazující výzkum byla spíše v závěru, ověřte si, jak napsat diskuzi tak, aby odpovídala stanovám Vaší školy.

 

(6) Přínos

V jednom až dvou odstavcích připomenete čtenáři nejdůležitější výsledky Vašeho výzkumu. Už nejde o systematické shrnutí ve smyslu druhého bodu výše, ale spíše o závěrečné zdůraznění toho, co určuje přínos Vaší studie.

Nyní už tušíte, jak napsat diskuzi, abyste svou prací udělali co nejlepší dojem. Jelikož je funkcí diskuze interpretovat výsledky, samozřejmě závisí i na úrovni samotných výsledků. U špatně provedeného výzkumu se diskuze píše těžko i s tím nejlepším návodem na světě. 

Pokud potřebujete poradit, nebojte se nám ozvat prostřednictvím kontaktního formuláře

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare
Alert: You are not allowed to copy content or view source !!