Procenta a procentní body
March 13, 2022 2023-03-26 10:25Procenta a procentní body
Procenta a procentní body
V běžném životě vyjadřujeme četnosti především absolutní hodnotou. Neřekneme, že nám do odchodu z práce zbývá ještě 25 % času, který máme v práci denně strávit, ale spíše to, že nám zbývají ještě 2 hodiny. Přesto se s procenty v určitých kontextech běžně setkáváme, např. vyjádření slev nebo předvolební výzkumy. S čím se běžně nesetkáme takřka vůbec, jsou procentní body. Kdy jsou potřeba a jak se liší od procent? V čem se procenta a procentní body liší?
Rozlišení na procenta a procentní body patří k základním rozlišením deskriptivní (popisné) statistiky. Pokud pracujete s relativními četnostmi, tj. četnostmi vyjádřenými procentem, a nikoli absolutní hodnotou, je dost pravděpodobné, že v rámci analýzy kvantitativních dat budete muset o procentních bodech hovořit. Jak to může vypadat si ukážeme na jednoduchém příkladě.
Dejme tomu, že zkoumáte vývoj zastoupení nějaké politické strany v parlamentu, a tedy berete do úvahy určité období, v němž došlo přinejmenším 2x k volbám (má jít o vývoj, tedy potřebujete alespoň dvě etapy) a daná strana se jich účastnila. Ve volbách č. 1 dotyčná strana získala zastoupení v parlamentu 20 %, ve volbách č. 2 už to bylo 30 %. Jak tento rozdíl vyjádříte? Možná by se chtělo říci, že strana si v druhých volbách polepšila o 10 %; to by ale nebylo správně, jakkoli to snad konvenuje běžnému úzu. Kdyby si totiž polepšila od 10 %, musela by mít ve volbách č. 2 výsledek 22 %, neboť 10 % z původních 20 % jsou 2 procentní body. Frází „polepšit si o 10 %“ se totiž myslí „polepšit si o 10 % z původní hodnoty“ – zde je vhodné mít na paměti, že procentuální vyjádření kvantity je vždy relativní k nějakému celku, který představuje 100 %, a tím je zde, neřekneme-li jinak, původní hodnota. Správně je říci, že si strana polepšila o 10 procentních bodů.
O procentních bodech mluvíte vždy, když porovnáváte relativní četnosti, přičemž v takovém kontextu procenta vnímejte na způsob měrné jednotky čili zacházejte s nimi podobně jako s gramy nebo milimetry. Pokud má něco 20 g a přidáme k tomu tak, že to má 30 g, správně řeknete: váhově si to polepšilo o 10 gramů. Analogicky k příkladu s výsledky strany platí, že kdybychom řekli, že si to váhově polepšilo o 10 %, muselo by to po přidání vážit jen 22 g. To ale neplatí, neboť podle předpokladu to má po přidání 30 g. Říci, že si to váhově polepšilo o 10 %, je tedy zcela chybné.
O procentních bodech mluvíte vždy, když porovnáváte relativní četnosti, přičemž v takovém kontextu procenta vnímejte na způsob měrné jednotky čili zacházejte s nimi podobně jako s gramy nebo milimetry.
Pokud byste chtěli daný přírůstek na váze vyjádřit procenty, samozřejmě to jde. Museli byste říci, že daná věc ztěžkla o celých 50 % své původní váhy. Neboť 50% podíl v 20 g (původní váha) je 10 g. Analogicky platí, že námi zkoumaná politická strana si ve volbách č. 2 polepšila o celých 50 % svého výsledku ve volbách č. 1 (původní výsledek). 50% podíl v 20 procentních bodech je 10 procentních bodů, což rovno onomu přírůstku.
Na závěr češtinářské okénko:
– „50 %“ znamená „50 procent“;
– „50%“ znamená „padesátiprocentní“;
– „50 procentních bodů“ píšeme právě takto, příp. zkráceně takto „50 p. b.“, nikoliv ale „50 % bodů“
Pokud potřebujete poradit, nebojte se nám ozvat prostřednictvím kontaktního formuláře
Hledat
Populární příspěvky
Populární tagy